İpek Yolu Haber Ajansı

ÖNCE İNSANİYET

 

Değerli okurlar

Hepimiz biliyoruz bir ülkenin yazarı şairi o ülkenin sesidir dilidir ülkesinin güzel yanlarından bahsetmekle beraber toplum sorunlarına ses olmalıdırki bir çözüm yolu bulunmasına vesile olsun.

Bu yüzden çoğunuzun fark etmediği ama aslında her şehrin kanayan yarası konumunda olan günlük yaşamımızda kullandığımız otobüslerdeki görevli şoförlerimizin anlayış farkı.

Bu konuyu dile getirmemi isteyen özellikle engelli ağabey ve kardeşlerime teşekkür etmek istiyorum,

Belediyelerimizin getirdiği düzenlemeyle ulaşımda bazı olumlu değişiklere gidiliyor örneğin kart sistemi aktarmalı otobüs sistemi vs vs. bu düzenleme biz vatandaşlar için yapılıyor elbette ancak maalesef bazı dezavantajlarıda yanında getirdi.

Şöyleki; artık yasalarda da hakkı olduğu belirtilen65 yaş üzeri yaşlılarımız, engelli raporu olupta müracaat eden engellilerimiz bunun yanı sıra bağımsız harekette zorlanan engellilerimizin yanında refakatçıları, şehit gaziler ve yakınları…serbest kart adı altında bir sistemle otobüslere, metrolara vs vs… ücretsiz binmekte bu durum ise otobüs sürücülerinin razı olmadığı bir durum haline gelmiş ve tepkilerini vatandaşa sert muamele ederek, bazı yaşlılarımızı durakta görmezden gelerek göstermektedirler, belediyeler ücretsiz binişlerin yerine sürücülere ayda belli bir ücret ödeyerek, ücretsiz binişlere sınır getirerek çözüm yoluna gidiyor ama yinede sürücüler durumdan halen memnuniyetsiz yine hakları olduğu halde bu vatandaşlarımıza olumsuz tavırları devam etmekte. Şunu kabul ediyorum bu hakkı elinde olan bazı vatandaşlar haddinden fazla in bin yapıyor bir durak ötesine bile otobüsle gidenler abartanlar var ancak gerçekten ihtiyacı için binip evine çarşı pazarına gidenler çoğunlukta. Bende bir görme engelliyim ve refakatçı eşliğinde otobüse biniyorum daha kartı okutmadan hızlı bir şekilde otobüs sürücüsü hareket ediyor ve bu tür muameleye marus kalanlar okadar çokki.

Bu olayın aslında o kadar kolay bir çözümü varki; hepimiz kendimizi bir birimizin yerine koyarak hareket etsek yaşam öyle kolay hale gelirki birde herkes sevdiği mesleği yapsa sorun bir kat daha azalır. Ben bu tür düzenlemelerle hayatımızı kolaylaştırmaya çalışan emeği geçen tüm yetkililere teşekkürlerimi sunarken şoförlerimizinde bu tür muamelelerde bulunurken bir kez daha düşünmelerini, belediyelerimizin gerekli seminerlerle, basın organlarını kullanarak kısa reklam türü duyurularla etkili bir şekilde sürücü ve vatandaş arasındaki sıkıntıların ortadan kalkmasını sağlamasını izdirham ediyorum.  

 

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

YETER ARTIK SESSİZ KALAMAYIZ

04.07.2018

  Değerli okurlar hepinize selam ve saygı ile yazıma başlıyorum Beni düzenli takip edenler bilirki pek siyasi yada türkiyen...


Devamını Gör

ÖĞRETMEN

04.03.2018

  Değerli okurlar; sizlere bu yazımda başlığında da belli olduğu üzre hayatımıza ailemizden sonra yön vereb...


Devamını Gör

ÇÖZÜM BULUNSUN

19.08.2017

ÇÖZÜM BULUNSUN   Değerli okurlar bu gün...


Devamını Gör

DOSTLUK

16.08.2017

DOSTLUK   Değerli okurlar bu gün sizler...


Devamını Gör

TEK KELİMEYLE İHANET

14.07.2017

  Ne dersen de bu hayinliğin adına İster onbeş temmuz, ister altmış-seksen ihtilalleri...


Devamını Gör

TÜRK OLMAK

25.06.2017

Türk olmak   Gelin önce isterseniz türk...


Devamını Gör

BİZ AŞKI NASIL BİLİYORUZ? MEHMET GAZİ ASLAN

23.06.2017

Değerli İPEK yolu haber ajansı okurları sizleri kendi yazılarımın yanı sıra bu yolda bizlerle beraber ilerlemek isteyen kalemine bilgisine tecrübesine kişiliğine güvendiğim Mehmet gazi aslanın yazılarınıda düzenli aralıklarla kendi köşemden ...


Devamını Gör

BAYRAM DEYİNCE

19.06.2017

Bayram deyince   Bayram deyince ...


Devamını Gör

AİLEDE ÇOCUK

18.06.2017

AİLEDE ÇOCUK   Hepimizin de bildiği gib...


Devamını Gör

BİR GÜN DEĞİL HER GÜN HATIRLAYIN

10.05.2017

  Hepimizin birer engelli adayı olduğunu  engelliler...


Devamını Gör