DENİZLİ’DE ÇİZGİ ÖTESİ DANIŞMANLIK , UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE İLE İLGİLİ OKULLARDA SUNUM YAPTI ...

DENİZLİ’DE ÇİZGİ ÖTESİ DANIŞMANLIK , UYUŞTURUCUYLA  MÜCADELE  İLE İLGİLİ OKULLARDA SUNUM YAPTI ...

MADDE BAĞIMLILIĞI, BAĞIMLILIĞIN ETKİLERİ VE BAĞIMLILIKLA ETKİN MÜCADELE, 

İçişleri Bakanlığı ve Dünya İşitme Engelliler ve Engelliler Federasyonunun ortak bir projesi olan “ DEĞERLİSİN GELECEĞİNİ YOK ETME ” adlı projede ülkemiz ve hatta dünya ülkelerinin gündemlerini meşgul eden, “ UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE ”kapsamında programa başlandığını buradan yazdığım köşemden duyurmayı önemli bir görev ve vizyon olarak görüyorum. 

Proje kapsamında, ÇİZGİ ÖTESİ DANIŞMANLIK, ORGANİZASYON VE EĞİTİM TİC LTD ŞTİ. Denizli de ortaokul ve lise öğrencilerine sunum yapmaya başlamıştır. 

Firmanın Denizli EĞİTİM DANIŞMANI EŞE KURTULUŞ, çocuklarımız geleceğimizdir. Herkesin uyuşturucuyla mücadeleye destek vermesini bekliyoruz. Bu projede yer almaktan onur duyuyorum dedi. 

Konumuz uyuşturucu bağımlılığının daha geniş anlamlısı olarak, madde bağımlılığını ele alacağım. Madde bağımlılığı dendiğinde ilk akla gelen, bir maddenin belirgin bir etkiyi elde etmek için, alınması sürecinde ortaya çıkan bedensel, ruhsal ve sosyal sorunlara rağmen madde kullanımının devam etmesi, bırakma isteğine rağmen bırakılamaması, aynı etkiyi elde edebilmek için giderek madde miktarının artırılması ve maddeyi alma isteğinin durdurulamamasına Madde Bağımlılığı denmektedir. 

Madde deyince akla, sadece okul dönemimizde fen, fizik ve kimya derslerinde bizlere öğretilen uzay boşluğunda yer kaplayan, belli hacme ve kütleye özgül ağırlığa sahip olan katı, sıvı ve gaz olmak üzere üç hali bulunan nesneler ve cisimler akla gelmemelidir. Bizim gündem konumuzu oluşturan madde, sadece bunlardan ibaret olsa işimiz çok kolay olurdu. Ama ülkeleri, insanlığı, gençliği ve toplumları felaketlere götüren ve yıkılmasına sebep olan toplumsal tahribat ve dejenerasyonlar yaratan, insanın kanında dolaşan ve onu her saniye ölüme götüren zehir akla gelmektedir. Dış güçlerin oyunları, insanlık, gençlik ve toplumu maddi çıkarları uğruna yok eden uyuşturucu baronları akla gelmektedir. Zaten artık bilimsel anlamda da, madde dört hali olan şeklinde tanımlanmaktadır. Çünkü bilim dünyası maddenin üç haline plazma halinide ekleyerek maddenin dört halinin olduğu ortaya çıkardı. 

Madde Bağımlılığının özellikleri,irdelendiğinde ise bağımlılığın bir hastalık olduğu,hayat boyu süren kronik bir olgu olduğu, sosyal hayatı bozduğu, çevre ve arkadaş kaybettirdiği, ailevi ve toplumsal sorunlara neden olduğu, ekonomik kayıplara neden olduğu, sağlığı bozduğu ve tüm insan yaşantısının artık bu maddenin etrafında döndüğü görülmektedir. 

Bağımlılığa sebep olan maddeler;  tütün, sigara, alkol,esrar,uçucu maddeler,ekstazi,eroin, kokain,halusinojenler,sedatif ilaçlar,kafein(çay, kahve, kolalı ve enerji içecekleri), kumar (loto, iddia, at yarışları, internet, telefon vb.) ve diğer maddelerdir (internet, telefon v. b). 

Madde kullanımının nedenleri ise;bağımlılık çok etkenli bir hastalıktır, arkadaş grubuna bağlı nedenler, ebeveyne bağlı nedenler, kişiye bağlı nedenler, biyolojik nedenler, toplumsal, kültürel ve sosyal nedenlerdir 

Madde Bağımlılığının belirtileri, giysilerde ve nefeste maddenin kokusunun var olması, el, yüz ve giysilerde boya ve lekeler, kendisine gösterdiği özenin azalması, yeme alışkanlığının bozulması, iştahsızlık ve zayıflama, bulantı, kusma, terleme ve gözlerde kanlanma, kas ve eklem ağrıları ile kronik kramplar, ciltte renk değişiklikleri ve iğne izleri, hâlsizlik, yorgunluk, dikkat ve konsantrasyoneksikliği olarak görülmektedir. 

Madde Bağımlılığında görülen sorunlar; eğitim ve öğretim hayatındaki başarısızlıklar, aile sorunları, çocuklarla iletişimin bozulması, fiziksel sorunlar, ruhsal sorunlar, sağlık sorunları, cinsel hayattaki sorunlar, uyku sorunları, iş hayatındaki sorunlar, ekonomik sorunlar, yasal sorunlar ve diğer sorunlardır. 

Benim iradem güçlüdür, ben asla bağımlı olmam, bir kere denemekle bir şey olmaz, esrar bir ottur, zararı yoktur esrar hafif bir maddedir, ara sıra kullanmakla bir şey olmaz, esrar alkolden daha tehlikeli değildir.Madde hakkında konuşabilmek için onu denemelidir, herkes kullanıyor bir şey olmuyor, ben kontrol edebilirim asla bağımlısı olmam, madde kullanımı yaratıcılığı geliştirir, konsantrasyon ve bilinci artırır. Gibi gerçekçi olmayan ve insanoğlunu her zaman uyuşturucu batağının kucağına iten madde bağımlılığındaki yaygın hatalardır 

Güçlü ve olumlu aile bağları, ebeveynlerin çocuklarının yaşamlarıyla ilgilenmeleri, ebeveynlerin çocuklarının arkadaşlarından ve neler yaptıklarından haberdar olması, aile içi kuralların açık ve net olması, herkesin kurallara uyması, okulda başarılı olma, okul ve kulüpler gibi kurumlarla kurulmuş güçlü bağ, madde kullanımı ile ilgili doğru bilgilenme, çocukları takip ve kontrol etmek. Açık ve net olunmalıdır, öğrenmesine yardımcı olunmalıdır.Arkadaşları ve arkadaş çevresi mutlak suretle tanınmalıdır, hayır diyebilmesi öğretilmelidir.Sevgi ve şefkat gösterilmelidir. 

Gençlerin uyuşturucuya başlama nedenleri olarak en çok merak gelmektedir ve % 29 oranındadır. İkinci sırada ise sorunlardan kaçmak nedenleri gelmektedir. Madde kullanımına başlama yaşı olarak,Ülkemizde 15 yaş altı % 31 oranındadır. Bu oran bizlere tabiiki uyuşturucu kullanım çağının ilköğretim seviyesine düştüğü gerçeğini göstermektedir. 

Madde Bağımlılığının Sosyal ve Maddi Etkileri; sosyal bir varlık olan insanın çevresi ile uyum içinde olması, akıl ve zihin sağlığı ile mümkündür.Bu sebeple akli ve zihni hayatın en büyük düşmanı olan madde kullanımı ve bağımlılığı, insanın uyum gücünü zaafa ve iflasa götürmekle onu aileden, toplumdan ve çevresinden kopararak, yalnızlığa, bunalıma ve hemen ardından da sorumsuz, bir hayata mahkûm eder. Bağımlıyı bir ölü haline getirir. Bu sebeple madde bağımlılığının; kullanan bağımlıya, aile hayatına, doğacak çocuklara, iş hayatına, aile ve ülke ekonomisine, bireysel ve toplumsal ahlaka (namus, iffet, şeref, haysiyet v.s.) verdiği zararlar ifadelere sığdırılamaz. 

İntiharların, cinayetlerin, her türlü fuhuş, gasp, terör ve anarşinin temelinde madde bağımlılığı yatmaktadır.Madde Bağımlılığı; toplumları, intihara götüren her türlü maddi ve manevi tahribatın temelindeki ana ve başlıca etkendir.Bu sebeple; iç ve dış mihraklarında en etkili silahı, madde bağımlılığı ve bağımlılık kültürü’ne dayalı toplum yaratmaktır.Ayrıca AİDS, frengi, verem, kanser, kangren ve benzeri birçok ölümcül hastalığın yayılmasında da en büyük sebep; bağımlılık yapan maddeler ve madde bağımlılarıdır. 

SONUÇ OLARAK; Bağımsız yaşamımız, Özgürlüğümüz ve Sağlıklı Bireyler, Nesiller, Güçlü ve Sağlıklı Toplum için,bireylerin, toplumun ve sağlığımızın en büyük düşmanı olan madde kullanımı ve madde bağımlılığına HAYIR sloganıyla, bu konudaki etkin mücadelemizi asla yılmadan, büyük azim ve kararlılık içerisinde istikrarlı bir şekilde top yekûn olarak sürdürmeliyiz.Spora, ailesine ve hayata bağımlı olanlar asla uyuşturucuya bağımlı olamazlar. 

Uyuşturucu ile mücadele kapsamında destek vermek isteyenler için 

Çizgi Ötesi Sponsorluk Sorumlusu Ayşe ÇALIŞ 05444418480 

Haber:Mamak Havadis.com

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum Yaz